Přejít na obsah
  • Vytvořit účet

rychlá pomoc, okopírování z netu ->500 credits


GameEs

Recommended Posts

Potřebuju udělat krátkou teorii na laboratorní práci do biologie

- jaký význam mají vodivá pletiva

- dvě složky vodivých pletiv, transpirační a asimilační proud

- typy svazků cévních

stačí půl stránky na A4. předpokládám že to nezabere víc jak 5 minut (já potřebuju něco udělat :D, nestíhám) potřebuju to fakt rychle aspoň do devátý hodiny kdyby to bylo tak klidně dám víc credits :D.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Moderators

Vodivá pletiva

Vodivá pletiva zabezpečují v rostlinném organismu transport vodných roztoků organických a anorganických látek po celém rostlinném těle, tedy často na poměrně velké vzdálenosti. Vodivá pletiva dělíme do dvou základních částí, lišících se stavbou i funkcí. Dřevní části (xylém) slouží především k rozvádění vody a v ní rozpuštěných anorganických látek po celém těle rostliny. Tento tok má výraznou polaritu - směřuje z hlavního místa příjmu vody a minerálních živin (z kořenů) do hlavních míst výdeje vody (nadzemní části rostliny, zejména listy) - nazýváme jej proto transpiračním proudem. Naproti tomu lýkové části (floém) rozvádí zejména energeticky bohaté látky (sacharidy) syntetizované v procesu fotosyntézy po celém rostlinném organismu - floémový tok je tedy všesměrný.

Do souboru vodivých pletiv patří kromě specializovaných vodivých elementů (cévy a cévice xylému, sítkové buňky a sítkovice floému) i mechanické složky vodivých pletiv zabezpečující pevnost a rovněž parenchymatické buňky.

Vodivá pletiva rostlin s primární stavbou jsou produktem primárního meristému prokambia a vyskytují se v podobě samostatných, navzájem izolovaných cévních svazků. Pokud rostlina sekundárně tloustne, zakládá se v ní sekundární meristém kambium. Výsledkem činnosti kambia po několika vegetačních sezónách je kompaktní válec sekundárního dřeva a lýka.

Podle vzájemné pozice xylému a floému v orgánech rostlin rozlišujeme čtyři základní typy cévních svazků (CS): koncentrický, kolaterální, bikolaterální a radiální.

Typy svazků

Koncentrický CS je nejjednodušší a nejprimitivnější. V takto organizovaném cévním svazku jeden typ vodivého pletiva obklopuje a uzavírá druhý typ vodivého pletiva. Nachází-li se ve středu koncentrického CS floém, označujeme jej jako lýkostředný (leptocentrický). Pokud je ve středu xylém, označujeme jej jako dřevostředný (hadrocentrický).

Kolaterální CS je typický pro nadzemní části vyšších rostlin. Oblasti xylému a floému v rámci jednoho cévního svazku spolu sousedí a mají i typické umístění - např. u stonku se nachází xylém směrem dovnitř k ose stonku (centripetálně), lýko se nachází naopak směrem ven (centrifugálně).

Obdobně uspořádaný je bikolaterální CS, v nemž dva póly floému lemují ze dvou stran xylém. Elementy floému nejsou zcela rovnocenné, floém na vnější straně CS je zpravidla lépe vyvinut.

Radiální CS se vyskytují v kořenech. Samostatné póly xylému a floému se v něm střídají po obvodu středního válce. Podle počtů oblastí vodivých elementů rozlišujeme radiální CS monoarchní (po jednom pólu xylému a floému), diarchní (po dvou pólech), triarchní, tetrachní, pentarchní až polyarchní. V radiálních CS se nejdříve diferencované elementy xylému a floému (protoxylém a protofloém) nacházejí vždy z vnější strany pólů vodivého pletiva, takže metaxylém a metafloém se diferencují směrem dovnitř (centripetálně).

Transpirační a asimilační proud

Dřevní částí tvořenou cévami a cévicemi prostupuje vzestupný transpirační proud, lýkovou částí tvořenou sítkovicemi pak sestupný asimilační proud.

Snad je to vše:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník
Toto téma je nyní uzavřeno, a proto není možné odpovídat.
×
×
  • Vytvořit...

Důležitá informace

Tento web používá k poskytování služeb a k analýze návštěvnosti soubory cookies. Více informací naleznete v Zásady ochrany osobních údajů a Pravidla webu