Přejít na obsah
  • Vytvořit účet
  • 0

Linux- prikazovy radek, pomoc s ukolem


Astaroth

Otázka

Zdravim, potreboval bych poradit s timhle ukolem.

Vypište všechny soubory v domovském adresáři, k nimž bylo přistupováno v posledních 5 minutách. Výpis bude obsahovat i přístupová práva a jméno vlastníka.

Myslim, ze by ktomu mohl stacit tenhle prikaz ls -u -lt, ale docela me mate: k nimz bylo pristupovano v poslednich 5 minutach. Existuje proto jeste nejaky dalsi prikaz?

Predem dik, za odpovedi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

18 odpovědí na tuto otázku

Recommended Posts

  • 0

Tady stačí místo -mtime dát -mmin (pro minuty). Jinak tohle je pro zobrazení souborů, které byli modifikovány za určitý poslední čas, ale on chtěl soubory ke kterým byl přístup to by znamenalo i soubor, který si někdo jenom zobrazil a nebyl modifikován ne?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

a jak se asi do souboru zapise ze byl jenom precteny a nebyl modifikovany.. Zkus si na PC otevrit soubor pres TotalCMD pomoci F3 a podivej se jestli se ti zmenil cas souboru. To bych rekl ze ne, takze jedine hledat podle posledni aktualizace. Tzn, jestli tim nemysli to ze kdyz pise pristupovano, tak to ze byli upraveny, protoze vetsinou pristoupis k souboru (configu), za ucelem modifikace.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

To je jasný, že do souboru se tohle nezapíše, ale nikde není napsáno, že to musí být podle souboru. Pokud by teda chtěl jakýkoli přístup k souborům za posledních 5 min, tak by se asi muselo jít přes informace z logů, ale podle mě na to co chce spolehlivá metoda neexistuje, protože pokud by někdo použil MC, tak ten logy obchází.

Vypište všechny soubory v domovském adresáři, k nimž bylo přistupováno v posledních 5 minutách.

Chápu to jako každej přístup, takže ne jenom modifikaci. Autor se k tomu musí vyjádřit aby jsme věděli jak to má přesně být.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

To neni pravda, ze se to nezapise. Nevim jak ve Windows, ale Linux uchovava 3 data u kazdeho souboru: Created, Modification, Last access ... podle toho posledniho se to da poznat.

A nasel jsem docela uzitecny thread s touto "problematikou" http://www.linuxquestions.org/questions/linux-newbie-8/shell-script-to-find-modified-date-and-last-accessed-date-of-any-file-637010/ :-) Myslim, ze by to mohlo pomoci.

EDIT: pravda ale je, ze nejsnadnejsi bude to udelat pres find http://www.google.cz/search?gcx=c&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=display+files+accessed+in+minutes+linux (a to je asi to, co po vas chteji ;) )

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

Dekuji vsem za odpovedi, ale termin odevzdani jsem mel uz pred 2 dny. :cry:

Ten prikaz jsem mu poslal takhle: find ~ -mmin -5 -ls

Ted si nejsem jisty jestli to je takhle spravne, prave jste me nahlodali s tim poslednim pristupem a modifikaci. No uvidim zatim mi to jeste neohodnotil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0
Víš určitě, že to uchovává třeba i v případě, že se soubory pracuju v MC? Je to už asi rok, ale viděl jsem na nějakém fóru něco o tom, že např. v případě používání MC jsou třeba poslední přístupy k souboru nedohledatelný.

Pokud to neni na kernelove vrstve (ze by pri kazdem pristupu k hdd kernel automaticky zapsal last accessed), tak je skoro jiste, ze pri hodne programech se to ignoruje - ale to uz v ramci zadani nemusi resit, to uz neni jeho problem. S tim nic neudela :)

Dekuji vsem za odpovedi, ale termin odevzdani jsem mel uz pred 2 dny. :cry:

Ten prikaz jsem mu poslal takhle: find ~ -mmin -5 -ls

Ted si nejsem jisty jestli to je takhle spravne, prave jste me nahlodali s tim poslednim pristupem a modifikaci. No uvidim zatim mi to jeste neohodnotil.

Schvalne pak dej vedet, jak to dopadlo. :)

Kazdopadne preju hodne stesti, at to vyjde :)

Podle mne to ma byt tento prikaz: find ~ -amin -5 -exec stat {} +

Pokud se mnou ostatni souhlasi, tak zkus jeste uciteli napsat mail nebo si to pak hned opravit :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

To s tím -mmin je podle mě blbost, protože z toho zadání chápu, že je myšlen přístup ne modifikace.

Anonymous_ souhlasit s tím nebudu, protože jsem to nikdy nezkoušel, ale teoreticky by to fungovat mělo. Možná to někdy vyzkouším docela mě to začalo zajímat :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

No tak myslel jsem pochopitelne, ze to zkusis - zvlast kdyz mas Maca a N900 :D Ale to je jedno.

Jinak ten pristup je dost mozna na kernelove vrstve - jelikoz se menil uz jen jak jsem spustil ten find - stacilo, aby na ty soubory takhle hrabnul tim statem a uz ten last access time zmenil na aktualni cas :D

Jinak misto toho "stat" jde samozrejme hodit i normalni ls, ale stat mi prisel lepsi, ze zobrazi vsechny tri data, takze na demonstraci je mozna lepsi ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

Anonymous_ tak aby si neřek jo, tak jsem to teda vyzkoušel. Nechce se mi to teď nějak zkoumat, ale na rychlej pohled to vypadá, že je to správně a jsou vypsaný soubory s přístupem za posledních 5 min. Nezdá se mi na tom jedna věc a to, že těch souborů z jedný složky co jsem zkoušel je dost a ten přístup k nim je vlastně zapsán většinou jako aktuální čas toho příkazu, takže to vypadá jako kdyby k nim systém napřed přistoupil a pak je vypsal. Jsou tu nějaký soubory, který jsou nějaký 2-3 min zpátky, ale tamto je dost divný. Zkusim přijít na to proč to tak je, ale zatím mě nic nenapadá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

Jojo presne tak. Napadaji mne tri veci - bud je to tim "stat" (mozna pres ls to nebude upravovat ten cas) nebo OS X vzdy na ten soubor hrabne (Spotlight atp.) nebo na to hrabe primo ten find/nebo to dela kernel sam, kdyz si kdokoliv vyzada vypis informaci o tom souboru (ale to se mi nezda).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

Modifikace to není, protože pokud použiju -mmin , tak se to nevypíše.

Anonymous_ podle mě to může být jedině tím, že OS X si na nějaký soubor hrábne, protože pokud by to nějak upravovalo ten čas, tak by to dělalo u všech souborů, ale tohle dělá sice u většiny, ale jsou tam nějaký u kterých to ukáže čas třeba o 3 min zpět. Vypadá to jako kdyby systém měl nějaký soubory, který při jakémkoli dění indexuje, ale nedělá to u všech, takže při použití toho příkazu si systém sáhne na vybrané soubory a u těch se změní čas na aktuální. Dneska už se mi nic zkoušet nechce, ale zejtra zkusím v linuxu a uvidíme jestli bude stejný výsledek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

Tak jsem se ted jeste prihlasil na server a vyzkousel jsem to na nejnovejsi Debian Squeeze a ten na ty soubory (pri uplne stejnem prikazu s find a stat) nehrabe - funguje ok, jak fungovat ma - proste zobrazi soubory, na ktere se hrablo v poslednich 5 minutach (takze spravne zobrazi i ~/.profile atd. :) )

Takze ten problem je opravdu jen u OS X. Jelikoz to melo byt pro linux, tak je celkem jedno co to dela. Imho to bude nejaka indexace spotlightu, ale muze to byt cokoliv - nejak nemam naladu to zjistovat :) Jsem ale rad, ze jsme vyresili puvodni problem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidej se do diskuze

Můžete přidat přidat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte úcet, přihlašte se.

Návštěvník
Odpověď na tuto otázku...

×   Vložili jste obsah s formátováním..   Odstranit formátování

  Only 75 emoji are allowed.

×   Váš odkaz byl automaticky načten a vložen..   Zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vymazat obsah

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Vytvořit...

Důležitá informace

Tento web používá k poskytování služeb a k analýze návštěvnosti soubory cookies. Více informací naleznete v Zásady ochrany osobních údajů a Pravidla webu