Přejít na obsah
  • Vytvořit účet

Mozilla Firefox Tutorial


buddyfriend

Recommended Posts

Takže, rozhodl jsem se udělat velký tutoriál o oblíbeném prohlížeči Mozilla Firefox, vím že i tak ho už spousta zdejších členů používá, ale je tu i řada těch co používají komerční IE a Firefoxu se trochu "bojí"

Proč POUŽÍVAT Mozillu Firefox

:arrow: Spousta velmi užitečných doplňků, viz níže

:arrow: Možnost vyhledávání v záložkách (u IE to znáte jako "oblíbené")

:arrow: Možnost prohlížení webu v panelech, což tedy konečně bylo vynalezeno i u IE 7 (TABy) duvod-tabs.png

:arrow: Velmi pohodlný správce stahování

duvod-downloadmanager-m.pngduvod-downloadend.png

:arrow: Spousta pěkných témat vzhledu Firefoxu

:arrow: Blokování vyskakovacích oken (a i flash reklam a jiných reklam, viz doplněk Adblock plus)

:arrow: Ve Firefoxu je zabudované tzv. pole vyhledávání (v liště navigace vpravo od adresy), kde si můžete zvolit VŠECHNY vyhledávače (mj. i youtube vyhledávání a wikipedia) a kam stačí jen napsat požadované slovo a už Vás to přesměruje například na server googlu jakmile dáte search

duvod-search.png

:arrow: Tento důvod je citován z

www.czilla.cz/produkty/firefox/firefox-vs-ie.html

Firefox není přeplněn zbytečnostmi, např. tlačítkem historie či jinými tlačítky, která v Internet Exploreru zabírají většinu prostoru. Firefox nabízí o 2% více prostoru pro zobrazení stránek než Mozilla, o 4% více než Internet Explorer a o celých 10% více než Opera.
:arrow: Přehlednější Možnosti = Options (v IE známé jako Možnosti Internetu), které vám ušetří spustu času svojí přehledností, kde si můžete firefox přizpůsobit tak, aby vám plně vyhovoval, je zde možné například vymazat uložená hesla atd.

duvod-settings-m.png

:arrow: Typická webová stránka se načte rychleji v Mozilla Firefox než v Internet Exploreru.

:arrow: Dokonalý správce hesel. V Možnostech pak můžete heslaa pro konkrétní servery změnit nebo smazat.

:arrow: Když Vám kixne komp a pak ho zase zapnete a spustite Váš Firefox, dotáže se Vás to zda chcete obnovit poslední relaci kterou jste měli při výpadku otevřenou (pokud zvolíte ano otevřou se Vám všechny panely které jste měli otevřené) :)

Firefox stáhnete tady

www.czilla.cz/produkty/firefox/stahnout.html

Myslímže nainstalovat to zvládnete, to popisovat asi nemusím :D

Mozilla Firefox doplňky a rozšíření

:arrow: JAVA: Nainstalujte si určitě Javu, ta se Vám v každém případě hodí ;) stáhnete ji na výše uvedeném linku (stejný jako pro stažení Firefoxu)

:arrow: ADBLOCK PLUS: I když většina lidí říká to nepotřebuju, je to zbytečné atd, jsou to kecy, vřele doporučuji. Tento doplněk Vám zablokuje nejen všechny obrázky které si vzpomenete, ale i otravné flash reklamy zde najdete instalátor - pozor: instalujte až poté co máte firefox nainstalovaný (čímž je samozřejmostí že níže uvedený link musíte navštívit už s Firefoxem a kliknutím na instalovat rozšíření spustíte správce doplňků a hned instalaci)

www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/adblock-plus/

instalaci zvladnete, jenom ke konci se vás to bude ptát na filtr tak zvolte nějakej ten německej evropskej ;) a vždycky když vás bude prudit nějakej obrázek banner nebo flash reklama, klikněte na něj pravým tlačítkem myše a zvolte blokovat obrázek/celý rámec (u některých flash reklam je rovnou nad nima nebo pod nima tlačítko "blokovat") a poté zvolte ok (přidá se vám filtr do seznamu blokovaných adres objektů)

:arrow: PDF Donwnload

www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/pdf-download/

také doporučuji, stahování PDF dokumentů už je minulostí, Firefox vám zobrazí dokument v html a nemusíte nic stahovat ;)

:arrow: Image Zoom

www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/image-zoom/

skvělé rozšíření pomocí kterého si můžete přiblížit (zoomovat) obrázky přímo v prohlížeči. Jen kliknete pravým tlačítkem myši na obrázek a zvolíte "měřítko obrázku a tam si už vyberete o kolik % chcete foto přiblížit.

:arrow: Gmail Notifier

www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/gmail-notifier/

ocení majitelé e-mailů u gmailu (googlu). Je to takový správce vašich e-mailů. Vpravo dole v okně prohlížeče bude vždy ikonka gmail notifieru která vám ukáže počet nepřečtených mailů a kliknutím na ní budete rovnou přesměrováni do webmailu googlu. ;)

:arrow: IE View + IE Tab

http://www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/ie-tab/
http://www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/ieview/

sám nechápu jaký je v nich rozdíl, ale mám nainstalované oba doplňky, umožňuje po kliknutí na ikonku firefoxu vpravo dole na přepnutí jádra prohlížeče do IE (zpětným kliknutím opět Firefox) hodí se například v internetovým bankovnictví (zejména u KB)

:arrow: Page Saver Basic

http://www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/page-saver/

velmi užitečná věcička, umožňuje udělat screen stránky (jak celé, tak pouze viditelné části, a i celého rámce - okna firefoxu) poznámka: ve správcích doplňků si pak nezapomeňte nastavit výchozí formát screenu jako JPG, přednastavený je PNG, který je asi k ničemu resp. jpg je praktičtější. Jakmile budete mít toto rozšíření nainstalované, vpravo nahoře okna prohlížeče bude takový foťák, na který když kliknete udělá vám screen (rovnou se vás zeptá i kam obraz uložit)

:arrow: Pro ty co stahujou z MegaUploadu sem dám na přání anonymuse link na jeho topic s návodem jak stahovat z MegaUploadu, aniž byste museli mít ten toolbar

console-forum.net/showthread.php?t=11309

Server, kde najdete v podstatě vše pro mozillu v češtině (ale dá se to tam stáhnout i v řadě jiných jazyků) je

www.czilla.cz

Ještě jenom k informaci, prý by měl v tomto čtvrtletí vyjít Firefox 3 :wohow:;)

P.S.: Tento tutoriál je My own job

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zatim vcelku hezký...jenom nechceš něco takovýho udělat pro Safari?:D:D:lol:...

není problém, napiš do mojí PC poradny, (PC pokec), ale neslibuju že to bude hned, vzhledem k tomu že teď je čtvrtletí (myslímže do 2 týdnů bych to stihl, ptze ted pracuju na tom firefoxu a se safari dosud nemam moc zkusenosti)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

lol.. tak to je pro hodne velky lamky :D

jinak kdyz uz o tom pises, tak si mas nejdrive zjistit nazev.. boha :D

je to Mozilla Firefox

a aby to melo nejakou hodnotu, tak sem kdyztak muzes - prosim - pridat odkaz na: "Jak na MU toolbar ve Firefoxu".. - odkaz najdes v mem podpisu ;)

^^ jenom jestli chces, kdyz ne, nemusis to tam davat ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

lol.. tak to je pro hodne velky lamky :D

jinak kdyz uz o tom pises, tak si mas nejdrive zjistit nazev.. boha :D

je to Mozilla Firefox

a aby to melo nejakou hodnotu, tak sem kdyztak muzes - prosim - pridat odkaz na: "Jak na MU toolbar ve Firefoxu".. - odkaz najdes v mem podpisu ;)

^^ jenom jestli chces, kdyz ne, nemusis to tam davat ;)

klidne to tam pridam, ;) mimochodem je tam napsano ze tutorial neni kompletni, chci tam doplnit jeste napr. uzitecne doplnky, coz jsem zjistil ze je spousta uzivatellu firefoxu nepouziva - coz je skoda

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nevite nekdo proc se mi uz behem mesice trikrat smazaly vsechny zalozky v oblibenych? nic jsem nemazal, proste jen tak to zmizelo

S velkou pravepodobnosti si to delas antivirem, ja mam nod32 a kdyz kontroluju komp, tak obcas smaze zalozky, kdyz projedes komp antivirem maz jen to co je potreba mazat a poradne si precti co ti nasel :bash:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevíš jak nastavit to aby se mi při otevření nového panelu spustila domovská stránka (seznam)? Kdysi mi to šlo,pak sem updatoval a teď mi to hodí prázdnou stránku.

netusim, mne to taky hazi prazdnou stranku, uz jsem ale zvyklej automaticky klikat na tlacit home, ale kdyz to potrebujes mrknei se na ten web www.czilla.cz třeba tam najdeš nějakou radu, kdyztak jestli to nebude uspesny, tak zkus :google: ;)

edit: tak v nastaveni to asi nebude.. (mrkl jsem se do nástroje, možnosti a panely) a tam se to na nic takovyho nedotazuje co to ma udelat po otevreni novyho panelu, zkus ale tu czillu, myslimze tam bude nejakej doplnek, ale nezarucuju:cheesygrin:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nečetl jsem celej tutoriál, ale kdybys věděl pohl bys mi. Poslední dobou se mi začíná FF zpomalovat, používám nějakej černej skin a samozřejmě i nějaký ty přídavky, mám v něm spoustu záložek, a občas se to zacuká což mi začíná vadit, třeba se načítá forum já čtu někde v půlce a ono to pořád pojíždí, před tím to nedělalo. Dále mi pak vadí že po znovuspuštění a znovuotevření všech stránek se to sekce totálně vytuhne komp a pak vyskočí okno že na stránce je skritp který se asi nechce načíst, jestli ho chci ukončit nebo počkat.... Nějaký tipy?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nečetl jsem celej tutoriál, ale kdybys věděl pohl bys mi. Poslední dobou se mi začíná FF zpomalovat, používám nějakej černej skin a samozřejmě i nějaký ty přídavky, mám v něm spoustu záložek, a občas se to zacuká což mi začíná vadit, třeba se načítá forum já čtu někde v půlce a ono to pořád pojíždí, před tím to nedělalo. Dále mi pak vadí že po znovuspuštění a znovuotevření všech stránek se to sekce totálně vytuhne komp a pak vyskočí okno že na stránce je skritp který se asi nechce načíst, jestli ho chci ukončit nebo počkat.... Nějaký tipy?

no, jediný co mě napadá, je, pamatuješ jak v ostatních duskuzích byl topic "jak zrychlit firefox"? myslimže jsi tam přispival, ze jsi to zkusil, tak se ptám jestli ti to takhle blblo i predtim? jinak kdyz je na strance skript kterej firerfox nepodporuje, tak na to se hodí ten ie tab kterej prepne jadro prohlizece do ie, jestli ani jedno neni v tom tak zkus reinstall (kterej je vlastne i potreba aby se zrusilo to "vylepseni" co psal ten member v ostatnich diskuzich - taky ten doplnek jsem zkusil) ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

na starom PC mi mozzilu otvara asi 1 minutu... na notebooku ju mam otvorenu za 2 sekundy :D ono ked ju uz na starom PC prvy krat zapne..tak secko potom ide normal... teraz mi to zacalo robit

nj jestli to je starej komp ma nejakej pomalej procesor a malou RAM, tak se neni cemu divit ze se aplikace spousti pomalu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Přidej se do diskuze

Můžete přidat přidat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte úcet, přihlašte se.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním..   Odstranit formátování

  Only 75 emoji are allowed.

×   Váš odkaz byl automaticky načten a vložen..   Zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vymazat obsah

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Vytvořit...

Důležitá informace

Tento web používá k poskytování služeb a k analýze návštěvnosti soubory cookies. Více informací naleznete v Zásady ochrany osobních údajů a Pravidla webu