Jump to content
  • 0

Sony Bravia a PS3


Veslik
 Share

Question

11 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Jak detekovat? Přes co připojuješ? HDMI, SCART.. ? Jestli hdmi, tak jeden konec připojíš do ps3, druhý konec do televize a přepneš na AV.. jednoduché, to samé v možnosti scartu.. Trochu rozepiš svůj problém.

Jinak obraz nastavíš v XMB Menu PS3 > Settings > Display Settings :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nevím co tam nastavovat, nevidím ani v PS3 ani v TV žádný menu kde by se tohle nastavovalo. Spíš bych to viděl jako reklamní trik stejně jako DVB-C tuner který sice funguje, ale dekryptovací modul do CI slotu nefunguje, takže je to stejně k ničemu a nemá to využití. Docela mě s tím sony se*e :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Já mám přesně to samý co ty a taky mi to nenajde,podle návodu k tv se to jmenuje HDMI CEC a píšou že to musí podporovat obě zařízení,tak mě napadlo že to ps3 třeba nepodporuje.Nikde jsem to nenašel,jednu dobu jsem hledal na netu nějaký informace a nic jsem nenašel.Kdyby se ti to povedlo zprovoznit nebo ti odpověděli ze Sony dej prosím vědět,taky by mě to zajímalo jak to s tím je.Dík

Link to comment
Share on other sites

  • 0

It does not need a dual signal remote, that's not how Sync works. If Sony programmed the PS3 to have Sync then when you hit the PS button on your PS3 controller, the PS3 would turn on, it would then send a signal to the Receiver via the HDMI cable (this is what Sync uses) to turn on and also what input to select. Then the receiver would send a signal to the TV via HDMI to also turn on and select the correct input. All three components would have to be Sony brands that are Sync compatible.

You do not need to have a duel remote to turn on all three at the same time. Sync would also work if you hit the Blu-ray button on your receiver's remote. The receiver would turn on and then send a sync signal to the PS3, again via the HDMI cable (not bluetooth) to turn on. The receiver would also send a signal to the TV to turn not, not via IR, but via HDMI!!

My TV and receiver are already Sync compatible, I just need the PS3 to have it, then the entire system would work as one.

Na jednom foru se tímto problémem zabývají od roku 2007 a stále bezvýsledně, čeká se na FW jenž by přidal opravdu funkční HDMI-CEC

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use. Privacy Policy