Přejít na obsah
  • Vytvořit účet

C/C++ Tutorialy


kweensey

Recommended Posts

  • Odpovědi 57
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Nejvíc přispívající

Nejvíce příspěvků v jednom dni

Nejvíc přispívající

Musim ta pochvalit Kweensey. Dobra praca. Hlavne neprestavaj :). Robim jeden projekt (PSP robot) a celkom by sa mi hodilo keby si skusil rozobrat podrobnejsie seriovu komunikaciu toho portu pri sluchatkach. Pripadne ako nacitat vsetky tlacitka. Urobil som taky button tester (Stlacte lubovolne tlacidlo a ono vam ho zacne vypisovat na displej: http://www.edisk.sk/stahni/27934/tlacidla10.rar_18.59KB.html) ale nevie nacitat vsetky tlacitka. Hlavne mi teda ide o tie tlacitka co su na tom prepinaci ("dialkovom") na pesnicky. Vedel by som ich vyuzit ako vstupy na svojho robota...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

caw,

tvuj projekt me celkem zaujal, ale nedokazu si to predstavit. Myslis nejaky program ovladany ovladacem pres UART? Nebo vstup pres UART, PSP jako mikroprocesor a pres USB napojeny vystup - robot? Nebo jeste uplne jinak? :)

Co se tyce tutorialu na UART port, tak to bych zatim nejak realne nevidel, protoze s tim neumim, ale nedavno (asi tyden zpatky) meto zaujalo a mozna se do toho nekdy pustim a napisu tady, jak na to. S UARTEM pracuje Open Source plugin piKey, ktery muzes stahnout zde.

Jinak diky za chvalu, pokracovat budu.. ;)

kweensey

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No mojim prvotnym cielom je vyrobit jednoducheho mobilneho autonomneho robota. A to podla moznosti tak aby si ho vedel zreplikovat hocikto (aj bez elektrotechnickeho vzdelania). A samozrejme BEZ HW zasahov do PSP ! (keby ma tento aspekt netrapil tak uz to mam davno hotove). Moja prvotna myslienka bola na input (vstup) senzorov pouzit piny tlacidiel na "dialkovom ovladani" . Avsak ked som spravil prvy program na sken tlacidiel tak som prisiel na to ,ze nie vsetky tlacidla sa daju tak lahko nacitat a neskôr som prisiel dokonca na to ze to dialkove nie je len o nejakych mechanickych kontaktoh ale ze je v tom nejaky "chrobak" zaistujuci seriovu komunikaciu. No a kedze ja som este pred tromi dnami ani nevedel o C-cku na PSP tak sa mi zda zatial seriova komunikacia ako dost problem a komplikacia. Ale snad sa nejakou spolupracou niekam postupne dokopeme do bodu ze to pobezi. Co sa vystupu tyka tak to ma napadlo take vcelku vtipne riesenie. Videl som tu tutorial na prehravanie mp3 a tak ma napadlo vyuzit samotny sluchatkovy vystup na riadenie motorov. Este som sa ale asi stale nevyjadril dost jasne takze to rozoberiem do detajlov. Sluchatka maju 2 kanaly. Lavy a pravy. Cize teoreticky môzeme pulzne riadit 2 servomotory upravene na kontinualny chod(klasicky modelarsky servomotor co kupite v obchode sa otaca len o cca 180 stupnov, spravnou upravou a "odinstalovanim" zapadky sa ale da docielit aby sa tocil dookola). Vyrobil by som mp3 subory v ktorych by zvukova stopa mala presny tvar signalu a to taky na ktory reaguje servomotor otocenim do jednej alebo druhej strany(neviem presne ako to urobim ale som si isty ze nejaky program na upravu hudby to dokaze).

rcanimyn2.gif- Takze asi takto to nejako v praxi funguje.

Cize priklad:

1.Nas robot narazi na prekazku (alebo ju zdetekuje uz na urcitu vzdialenost pred sebou)

2.Vystup senzoru je napojeny na tlacidlo na dialkovom ovladani

3.Nacitame stlacenie tlacidla v PSP

4.Na zaklade urciteho logickeho rozhodnutia (zalezi od ucelu robota a konkretneho programu ktory nasleduje) sa spusti prehravanie MP3 suboru ktory obsahuje presny pulzny signal na riadenie serva. Lavy kanal mp3 na lavy motor a pravy kanal mp3 na pravy motor nezavisle(cize s rôznymi mp3 môzu ist motory vsetkymi smermi : dopredu, dozadu,otacat sa na mieste dolava alebo doprava, pripadne bocit aj za jazdy).

5.V konecnom dôsledku robot cuvne otoci sa a odchadza skusit stastnie inym smerom. Ak narazi na prekazku cely proces sa opakuje od zaciatku. Ak nenarazi na nic tak proste ide do predu

Totalne primitivny algoritmus ale na predstavu bohate staci.

dsc00261sv6.jpg- iba ilustracny obrazok, ale mohol by tak nejaky vyzerat,raz... :)

Ano urcite mnohi krutite hlavami , ze preco potom na ovladanie nepouzijem tu seriovu linku. Je to poloduplexna seriovka 8N1. Znie to ako inteligentne riesenie. Neda sa namietat ,ale je to aj ovela komplikovanejsie riesenie pretoze u mna je zakladnym kamenom urazu prave seriova linka a navyse keby som u toho pouzil jednocipak (programovatelny mikrokontroler) tak :

1. Uz by to nebolo replikovatelne kazdym vzhladom na to ze nie kazdy ma doma drahe programatory na jednocipove procesory

2. PSP by sa stalo uz uplnou zbytocnostou pretoze ten jednocipak zvlada hravo cele riadenie robota a este sa aj jednoduchsie programuje. To by z toho vlastne vzniklo nieco take :

4cvX7d-HWFQ

- Môj robot z minulorocnej sutaze ISTROBOT 2008 v BA, kategoria MINISUMO.

Takze pre mna je jediny problem nacitat data zo seriovej linky. Najlepsie vo forme upraveneho dialkoveho ovladania. Helpne niekto ?

PS: Myslim ze tento projekt je dost unikatny kedze som este nikde nevidel funkcneho mobilneho robota riadeneho cislo PSP bez nutnosti vyroby zlozitych prevodnikov a podobne...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 3 months later...

Zdravim po dlouhe dobe,

mam uz par mesicu kruply display nasvem PSP a nejsou lovka na opravu, takze nemam na cem testovat.. :D Doufam, ze o prazdninach vydelam nejake penize na display a opravim si to. Potom budu zase programovat a delat tutorialy.. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nemas nejake ebooky a nebo knizky kde bych se mohl jako zacatecnik a trochu priucit programovaci jazyk C++ me docela laka a chtel bych umet vic :)

Ja ti doporucim http://www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=mistrovstvi+v+c%2B%2B+rapidshare&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Tu knihu mam v originale a je fakt super :) Kdyz to zvladnes, budes umet urcite dost .. ja jsem zatim v zacatkach.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja osobne jsem se naucil programovat pomoci programu Game Maker (engine na tvorbu her). Ikonky me naucily podminky a promenne, potom jsem se naucil GML (textovou verzi ikonek - stejne jako C, akorat vlastni prikazy). Potom jsem chvili delal v Pawnu (prog. jazyk na tvorbu modu do SA:MP - San Andreas Multiplayer), coz je prakticky taky C a prechod na PSP C nebyl az takovy problem.. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uz od mala jsem chtel programovat a nevedel jsem jak na to. GM bylo prvni a jedine, na co jsem narazil a bylo "noob friendly", tak jsem do nej sel (bylo mi 9-10 let). Naucil me podminky a promenne (coz je v podstate to nejdulezitejsi) a GML je stejne jako C. Jsem rad, ze jsem se to naucil takovou cestou a nemusel se to manualne srotit.

A co se tyce PHP, tak i to - da se rict - umim, RS jsem schopny udelat.. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takze jako uplnemu zacatecnikoj co umi programovaci jazyky Xhtml a html + JavaScript(podle me asi nejjednodusi programovaci jazyky ) by ste radily jak zacit a nebo se hned se pustit do C++ .... Nebo zacit se ucit s nejaky jednodusim (abych pochopil zaklady ) jazyka ... treba s Pascalem ..Doporucte zacatecnikoj na cem se ma zacit ucit ucit aby byl schopnej si casem udelat svuj vlastni program :)...

Knizky co ste mi doporucily jsem jiz stahnul a jiz brzo se do nich pustim

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli chces programovat pro PSP, tak bych ti doporucoval se naucit zaklady C (nikoli C++) - napr. na Cprogramming.com - a potom projet tutorialy od Mootooa a me.. ;) Jakmile je budes chapat, tak budes schopny se naucit neco ze zdrojaku (napr. u psptoolchain) nebo budes presne vedet, po jekem navodu hledat, aby sis doplnil to, co potrebujes..

Kazdopadne ti preju hodne stesti.. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chces programovat obecne a nejen pro PSP, tak rozhodne zacni C++, zacinat C je hovadina, protoze pak chytnes zvyklosti C (print etc..) a nebudes umet C++ - resp. budes psat C s prvky C++, ale ne C++ kod..

Proste by ses musel ZBYTECNE nekolik veci preucovat. Zacne s jednou z knih, ktere tu padly - Mistrovstvi v C++, anebo C++ za 21 dni.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ice22222: Momentalne mam rozbite PSP, takze nemam na cem testoval, ale o/po prazdninach snad budu mit nejake penize a koupim si display.

btw: Na co bude ten plugin v podsate? :) Na to, aby sis omylem nevypnul PSP, kdyz Power nechtene podrzis o neco dyl?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ahoj snazim se udelat program na taktovani procesoru uz mi de ze se kdyz zmacknu sipku na hru tak se takt procesoru zvisi o 1 mhz ale potreboval bych udelat aby se tato hodnota zase nedala po vypnuti aplikace do defaultni hodnoty

neni na to nejaky prikaz aby se ta frekvence ulozila a uchovala se i po ukonceni aplikace diky moc za odpoved

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidej se do diskuze

Můžete přidat přidat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte úcet, přihlašte se.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním..   Odstranit formátování

  Only 75 emoji are allowed.

×   Váš odkaz byl automaticky načten a vložen..   Zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vymazat obsah

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Vytvořit...

Důležitá informace

Tento web používá k poskytování služeb a k analýze návštěvnosti soubory cookies. Více informací naleznete v Zásady ochrany osobních údajů a Pravidla webu