Přejít na obsah
  • Vytvořit účet
  • 0

Zdravotné dôsledky hrania v tme


ScRyX

Otázka

Cus,

zaujimalo by ma, ci si hranim na psp v tme, mozem pokazit zrak...robi ociam prolemy to ze je vsade navokol tma? Na druhu stranu, displej je osvetleny perfektne takze by sa vlastne namahat nemuseli....ak mate niekto ocneho lekara v rodine, skuste sa spytat. Ja hravam prakticky len potme vecer v posteli, takze preto ma to zaujima :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Recommended Posts

  • 0

Rekl bych, ze je to velice zajimavy namet na diskuzi. Ja hraju skoro stejne jako ScRyX, vetsinou po tme a myslim si, ze oci se kazi. Nekde jsem cetl, ze je potreba vnimat svetlo tak nejak ze vsech stran, aby to neskodilo na oci a toto je dost veliky zareni jenom zepredu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

aha tak já už nějakých 15-16 let tak hraju úplně bez problémů a pak za dalších 10 mi něco najdou :D hezký..... :D zákal může mít kdokoliv...to jestli já nebo ty není ovlivněno hraním......za druhé.....to samé jak rakovina.....i nekuřáci maj rakovinu plic...ano kuřáci ji maj víc...ale znám x lidí c ohulí jak fabrika a nikdy nic...

mě hraní zjevně neubližuje...15 let je poměrně velká doba abych věděl co a jak :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

En3mY

ja to mam presne z toho... uz sem to na sobe vypozoroval :D nejdriv sem videl trosicku blbe do dalky a ted uz vidim docela na picu :D

ja hraju tak 8let nonstop ve tme i ve dne a uz mam necely 2dioptrie na kazdy oko (na dalku, na blizkost vidim skvele) mel bych nosit brejle ale z vysoka na to seru takze se mi jeste horsi xD... Kazdopadne pri dlouhym pareni vas nekdy zacnou palet oci nebo zacnou byt unaveny doporocuju si koupit visinky a obcas si kapnout 8] ... verim tomu ze to skodi ale zalezi na jedinci... ja uz z toho mam oci v pici xD

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

zalezi jak to beres ...

podivej ... kazde zaostrovani na neco konkretniho kazi zrak ... takze ano kazi to oci ale nebojte se nijak moc :)

urcite neni zdrave hrat kazdy den do tri do rana protoze clovek potrebuje spanek...

nebo treba kdyz ma nekdo epilepsii tak muze mit zachvat ... ale to by mel hrac predem vedet a rozhodnout se jestli mu to za to stoji

nebo muzes mit nejake prolezeniny ...

nic neni stoprocentne zdravotne nezavadne ... ale lepe si zahrat kazdy den pul hodinky pred spanim nez treba vypit pred spanim ctyri piva

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

Mě pouze oči pálí tak po hodině hraní pač máme 15 let starou CRT :D

Řekl bych i že takové temné prostředí a silné záření monitoru a blikající subjekty ve hře můžou vést k epileptickému záchvatu, no ale to i vlastně na běžném denním světle.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

Můžu se zeptat, proč byl můj druhý příspěvek z této konverzace smazán? Přesněji reakce na druhý příspěvek od Danteho .. ?

edit: Tak se omlouvám, neviděl jsem post od metuje. Každopádně nevím, proč mě smazl a Danteho ne .... ? !

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

asi tak jak říká metuj...navíc :D víme jak vědci pracují....a pořád..... v tv jen slyším vědci přišli že to je škodlivé....vědci přišli že tamto je škodlivé :D je to celkem k smíchu....oni to kolikrát nemaj ani pořádně podložené..... protože i když ti u 15 jedinců něco stejně uškodí...u dalších pěti ne...takže to je dost závislé přímo na člověku....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

1) pravda, doporucuje se mit tzv. "kulisove svetlo" - pouze nejaka lampicka za vami, aby nebylo uplne sero a uplne vam to nesvitilo zase to xichtu

2) na PC cumim nekdy od 5ti let.. kazdy den minimalne 4hodky.. Nedavno jsem byl na auvealni ambulanci s ocima - tam mi je zmerili (koukas do takoveho "dalekohledu" a tam se zaostruje domecek, dle toho zmeri vasi odchylku a kolik mate mit dioptrii) - zjistili, ze s nima nic nemam, ze tam nemam zadnou odchylku (nejakou 0,000nic, co ma kazdej..)

3) kazi se ti nasledujicim zpusobem - jedna se o kratkodobe ochabnuti ocnich svalu, takze te oci pak mohou bolet/svedit, ci muzes videt rozmlzene - svaly ti takto ochabnou kdyz ctes ve tme, male pismo, v aute.. Po par hodinkach, kdy si oci odpocinou, se zase vraci k normalnimu stavu.. Trvale poskozeni prichazi po vypichnuti oci, poskozeni nervu, ci pri velkem nahlem svetle, kdy se vam vypaluje sitnice..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

Ja bych jenom reagoval na metuje, kdyz rikal, ze je to pomerne mlada cinnost. Tady by se dalo polemizovat, protoze skutecne herni pecky, vychazely uz v dobach mezi lety 1980-90 na ZX Spectrum, Commodore 64..pozdeji NES, SNES...a behem nejakych cca 25 let se udelalo spousty studii ohledne skodlivosti/neskodlivosti her na zrak.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0
Ja bych jenom reagoval na metuje, kdyz rikal, ze je to pomerne mlada cinnost. Tady by se dalo polemizovat, protoze skutecne herni pecky, vychazely uz v dobach mezi lety 1980-90 na ZX Spectrum, Commodore 64..pozdeji NES, SNES...a behem nejakych cca 25 let se udelalo spousty studii ohledne skodlivosti/neskodlivosti her na zrak.

Ano polemizovat muzeme, to je vsak to jedine. Nelze vychazet z vysledku ziskanych merenim na starych CRT monitorech, ci CB televizich a aplikovat je na dnesni technologii. Povaz, ze tehdy se pouzivali dokonce filtry na monitor. To je asi stejne, jako kdybys u problematiky doby pouzitelnosti DVD vytahl vedecke vysledky ziskane pozorovanim magnetofonovych pasku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0
Ano polemizovat muzeme, to je vsak to jedine. Nelze vychazet z vysledku ziskanych merenim na starych CRT monitorech, ci CB televizich a aplikovat je na dnesni technologii. Povaz, ze tehdy se pouzivali dokonce filtry na monitor. To je asi stejne, jako kdybys u problematiky doby pouzitelnosti DVD vytahl vedecke vysledky ziskane pozorovanim magnetofonovych pasku.

To neni jedine, protoze tech studii doopravdy par je. ;) Urcite se musi brat na zretel, ze se technologie displaye vyviji, ale to, ze kazdy druh produkuje urcity druh vyzarovani je fakt a nejde o to, ze slabsi ci silnejsi, princip je v tom, ze neco vyzaruje. A to neco na oci vliv ma, kor ve tme.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

Mě asi v 10 našli vrozenou vadu, postupně jsem měl 1,5, 2,5 a teď 4D a musím říct, že mi oči kazí spíš ty brýle než koukání do kompu (akorát po přechodu z CRT na LCD se mi začaly kazit oči víc // jenže to jsem zrovna dostal nové brýle, takže to nemusí být tím). Ve tmě pařím pořád a rozdíl dlouhodobě nepociťuji :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0

tagze realita je takova ze ani koukani potme do PSP nebo do cehokoliv jinyho ocim NESKODI!!! aji cist knizku si muzete po tme. takovy ty babsky povidacky co se rikaj nejsou pravdivi. negde sem to gdysi cetl ze vedci prokazli ze se oci sice driv unavy ale nenecha to na nich naprosto zadne trva dusledky. rozhodne ti to casem nezhorsi zrak.

skratka presne tak jak psal Anonymous_ v 3tim bode

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0
To neni jedine, protoze tech studii doopravdy par je. ;) Urcite se musi brat na zretel, ze se technologie displaye vyviji, ale to, ze kazdy druh produkuje urcity druh vyzarovani je fakt a nejde o to, ze slabsi ci silnejsi, princip je v tom, ze neco vyzaruje. A to neco na oci vliv ma, kor ve tme.

Nema, jak uz jsem psal vyse, hovoril jsem o tom primo s doktory a ja jsem primy dukaz, ze to oci nekazi, takze je to fakt a nema cenu si tu hrat na nejake vedecke posunky..

.. co je fakt, je to, ze stare CRT vyzaruji elektrony (proto se take pouzivaly filtry - starsi parmeni, ci lidi, co pouzivali nekdy starsi PC mi daji za pravdu) a to hlavne ze zadni strany, ale neco pronikne samozrejme i predni stranou.. V mistnosti s CRT obrazovkou (at se jedna o TV, ci monitor) se nema spat - TV i CRT vyzaruje jeste nekolik hodin po vypnuti (proto tam je take znatelna staticka elektrina). CRT s normou TCO'99 a vyse, jiz vsak prakticky neskodi. U LCD je to jiz tak, jak jsem rikal - tam se vyzaruje pouze svetlo z podsvetlovacich trubic, ktere je skodlive pouze kratkodobe, pouze se tim unavuji svaly v oku (viz. vyse)..

^^ je treba brat v potaz skodlive vyzarovani elektronu z CRT a pouhe vyzarovani svetla z LCD (tam se nic neprokazalo - na to je ostatne jeste hodne kratka doba) ;)

A proc nemam zkazene oci, kdyz jiz temer od zminenych peti let koukam do pocitace? Ja totiz zacal koukat do monochromatickeho LCD od laptopu a az do 10ti let jsem (tata sluzebne) ruzne stridal laptopy (pak jiz samozrejme s barevnou obrazovkou) - tudiz do CRT koukam teprve obcas od 10ti let a to koukam do CRT s normou TCO'03. Tak proto ;) Jinak by to asi bylo, kdybych od 5ti koukal do 14" CRT s/bez filtru, to bych mel asi hodne tlusta skla :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 0
tagze realita je takova ze ani koukani potme do PSP nebo do cehokoliv jinyho ocim NESKODI!!! aji cist knizku si muzete po tme. takovy ty babsky povidacky co se rikaj nejsou pravdivi. negde sem to gdysi cetl ze vedci prokazli ze se oci sice driv unavy ale nenecha to na nich naprosto zadne trva dusledky. rozhodne ti to casem nezhorsi zrak.

skratka presne tak jak psal Anonymous_ v 3tim bode

tak s tim nesouhlasim ... nosim bryle asi od 14ti ... takze vim o cem mluvim :

oci se kazi kdyz dlouhodobe a intenzivne na neco zaostrujete ...

konkretne co myslim pod pojmem kazi : rozostruje se videni a vznika dioptricka vada.

kdyz hrajete na psp tak zaostrujete ... a vic nez kdybyste koukali na 21´ monitor

jojo ty filtry na monitory byly super :D pamatuju si to jako by to bylo dneska ... monitor a na nem na pantech ram z sedym sklem ... jojo to byly casy ... ted uz na to nenarazite

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník
Toto téma je nyní uzavřeno, a proto není možné odpovídat.
×
×
  • Vytvořit...

Důležitá informace

Tento web používá k poskytování služeb a k analýze návštěvnosti soubory cookies. Více informací naleznete v Zásady ochrany osobních údajů a Pravidla webu