Jump to content

Jak Sony pomohla vyrobit Xbox360 ...


tekken90
 Share

Recommended Posts

Kniha: jak Sony pomohla vyrobit Xbox 360 čip

V článku nazvaném „Být za blbce“ na Wall Street Journal nabízí Jonathan V. Last zajímavý výňatek z právě vydané knihy The Race for a New Game Machine, v níž dva inženýři IBM bez okolků přiznávají, že peníze Sony vložené do vývoje Cell čipu nakonec částečně pomohly při vývoji čipu pro konkurenční konzoli Xbox 360.

V roce 2001 se Toshiba, Sony a IBM dohodly na vývoji Cell čipu, který začal v texaských kancelářích IBM a krom jiného měl pohánět konzoli PlayStation 3. V roce 2002 přišla za IBM spol. Microsoft s návrhem na vývoj a produkci čipu pro další generaci konzole Xbox. V roce 2003 pak Adam Bennett z IBM ukázal Microsoftu specifikace tehdy právě vyvíjeného Cell jádra, což urychlilo dohodu mezi oběma společnostmi: IBM pro Microsoft navrhne a bude vyrábět zbrusu nových čip pro herní konzoli Xbox 360, který však bude postaven okolo jádra, které IBM vyvíjí pro Sony.

Bohužel pro Sony se IBM nedopustila žádného přehmatu, když část Cell technologie prodala/poskytla informace Microsoftu ještě před tím, než byl Cell hotov. Všechny tři strany – Toshiba, Sony a IBM – se totiž předem dohodly, že Cell technologii budou prodávat jiným klientům. Sony tedy svými penězi opravdu přispěla na vývoj procesoru pro konkurenční konzoli. Být za blbce je opravdu výstižné popsání situace.

Autoři knihy, pánové Shippy a Phipps, uvádějí v knize příklad situace, která v té době panovala v kancelářích IBM. V jedné buňce se zaměstnanci IBM snažili ukrýt svoji práci před kolegy od Sony a Toshiby pracujícími v buňce druhé, a o pár podlaží výše byl testován Xbox čip vyvinutý částečně z peněz Sony.

Absurdita celé situace byla dovršena v roce 2005, kdy byly čipy pro Xbox 360 i PS3 doručeny k produkci v IBM továrnách. Kvůli problémům se však výroba čipů zpozdila o šest týdnů, což nakonec postihlo pouze Sony. Zástupci Microsoftu byli prozíraví a dopředu si zajistili náhradní alternativu a Xbox 360 čipy byly vyrobeny jinde. Microsoft měl tedy Xbox čipy vyrobené s pomocí prostředků Sony k dispozici dříve než se Sony do rukou dostala první várka Cell čipů. Xbox 360 se na trh dostal už v roce 2005, zatímco Sony uvedla kvůli dalším problémům PS3 na trh až o rok později.

zdroj: http://www.hrej.cz/novinky/2009/01/02/kniha-jak-sony-pomohla-vyrobit-xbox-360-cip/

eh...nepotřebuje komentář xD

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

umim cist a dokonce i psat proto taky na to odpovidam....

a prave tohle mi vrtalo hlavou, protoze sem si myslel ze v Xboxu 360 je normalni regulerni procesor od Intelu tagze mi nesedelo co by jako delal MS s Cell gdys sam procesory nevyrabi a ma tam procesor od Intelu

ale pak sem si to nasel na netu ze Intel procesor byl v prvim Xboxu

a ze v Xbox 360 je Custom IBM PowerPC-based CPU

tagze se omlouvam ze sem se spletl, ted us to fsechno dava smysl

bohuzel skoda pro SONY a opet zakerna a podla vyhra pro MS, jako vzdy

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use. Privacy Policy