Přejít na obsah
  • Vytvořit účet

Jak si udělat vlastní USB větráček.


Smack

Recommended Posts

Každý asi ví že starší verze xboxu 360 se přehřívaji a asi každý viděl Intercooler co mužete koupit v obchodech. Nedavno sem se pokusil o něco podobného a tak vám přináším menší tutorial jak si udělat vlastní USB větrák.

Každý menší kutil by měl toto zvládnout. Budete potřebovat větrák např. 80 mm který lze koupit v každém PC obchodě, pájku, USB prodlužku, trpělivost:). Vememe si USB prodlužovačku a ve dvou třetinách ji rozřízneme POZOR !! budeme potřebovat konektor viz obr ->

usbcable.jpg<- čim delší tím lepší.

odřízneme si izolaci a zustanou nám 4 menší kábly mi použijeme ČERVENÝ A ČERNÝ. viz obrázek. ->

USB-cable-wiring.png

Poté vemem větrák a odřízneme konektor a zbydou nám ČERVENY A ČERNÝ kábl. Poté se můžeme pustit do pájení pro ty méně zdatné základy pájení

:arrow:

Spájíme viz obrázek barva k barvě :arrow:

vetrak.th.jpg

V místě spoje oblepíme elektrickou páskou.

Výsledek může vypadat takto :arrow:

obraz022r.th.jpg

zatím mám větrák zavěšený na AV kabelu :) planuju do budoucna připojit více na pevno.

Pokud možno zkoušejte na nějakem levnějším přístroji než je váš Xbox:idea:.

Doufám že to někomu aspoň trochu pomůže.

//Majitel příspěvku neodpovídá za případné škody. Činíte tak na vlastní nebezpeči.//

EDIT: omlovam se za kvalitu fotografie je pořízena z mobilu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pekny navod, pro me osobne jako skorovystudovaneho elektronika malickost, mam jen dotaz: )

tech +5V je do usb privadeno ikdyz je xbox ve stand-by ?(vypnuty, se zastrcenym napajecim kabelem). pokud ano, pak si mozna udelam na leto neco podobneho na odvod tepla kdyz xko vypnu : )

jeste bych mozna doplnil ze takhle je mozne si vyrobit "cokolivcemustaci5V" na USB, jako napr lampicku k PC (pro nocni osvetleni klavesnice) atd atd : )

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pekny navod, pro me osobne jako skorovystudovaneho elektronika malickost, mam jen dotaz: )

tech +5V je do usb privadeno ikdyz je xbox ve stand-by ?(vypnuty, se zastrcenym napajecim kabelem). pokud ano, pak si mozna udelam na leto neco podobneho na odvod tepla kdyz xko vypnu : )

jeste bych mozna doplnil ze takhle je mozne si vyrobit "cokolivcemustaci5V" na USB, jako napr lampicku k PC (pro nocni osvetleni klavesnice) atd atd : )

jj i po vypnutí větrák normálně jede samozřejmě nejen větrák ale jak říkaž tak cokoliv akorat ten vetrak podle me nejede uplne na plnej vykon mel by byt spravne na 12 V ale nefučí to špatně popipadě by se dal dodělat do obvodu nějaky vypinač aby si nemusel pořad vytahovat kabel

EDIT: wrout me predbehl :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takhle sem to měl nějakou dobu, ale větrák neměl dostatečnej tah a voltáž (12V fan připojenej na 5V USB) na to aby vyfukoval teplej vzduch z konzole.

Jak píšeš že ho máš na kabelu - já to měl přidělaný drátkama do těch děr co jsou na plastu zezadu, držel dobře - můžu doporučit.

PS: trpělivost ani není potřeba, je to hotové za míň jak 5 minut bez problémů :-)

Jinak dobrej tutorial ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ten ventilátorek je maličkej, já ho mám přidělanej uvnitř na radiátoru heatpipu (starší Xbox neměl heatpipe, takže asi jen přisávat uvnitř vzduch)

moje řešení chlazení bylo vyhodit dvojitý ventilátor, vložit 2x 80X80 a ty připojit na 12V adapter + maličký fan 40x40 5V na heatpipu napájený z USB

nevýhoda: není to moc na přenášení + je to slyšet když se hraje z HDD

výhoda: všechna žebra chlazení jsou studená

dá se snížit napájení odporem a tím se sníží otáčky (a potékaný vzduch) a klesne hluk, ještě jsem se k tomu nedostal a to mám ty odpory už 1/3 roku v šuplíku :oops:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
a kolik Amper je v USB respektive mA a kolik mA potrebuje vetracek protoze bys mohl treba zapojit 2 paralelne napriklad jeden aby foukal studeny vzduch dovnitr a druhy teply vzduch ven :)

USB 2.0 ma max 500mA takze by tam 2 mohly jet

Dikes za odpoved a nevis na co je este teda ten zlutej? zluty je na mereni otacek

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 3 weeks later...

Mam dotaz koupil jsem si vetracek na 12V dcv 3pin.Mam externi zdroj napeti kde je jen plus a minus.Cili jsem rozriznul draty u vetraku kde je cerna,cervena,zluta-ta slouzi k regulaci otacek a zbyly 2 draty predstavuji plus a minus.Tak jsem napojil plus na plus a minus na minus a vetrak ma hrozne nizske otacky skoro jako kdyby to jelo na 4-5V.Jak jde ovlivnit regulace otacek?Diky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

je nejaky rozdil kdyz nechci pajet staci jen spojit dratky a slepit izolepou?

fungovat to bude, ale je mnohem elegantnejsi, jednodussi a hlavne KVALITNEJSI zpusob jak to spojit bez pajeni .. ta vecicka se jmenuje "bužírka" ... je to takova trubicka kterou navleces na jeden dratek, pak spojis s druhym dratkem, buzirku posunes tak aby prekryvala neizolovany vodic a zahrejes zapalovacem, ona se pekne smrskne a mas to jak 1 drat : ) .. stoji to par kacek v beznem elektru ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Přidej se do diskuze

Můžete přidat přidat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte úcet, přihlašte se.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním..   Odstranit formátování

  Only 75 emoji are allowed.

×   Váš odkaz byl automaticky načten a vložen..   Zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vymazat obsah

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Vytvořit...

Důležitá informace

Tento web používá k poskytování služeb a k analýze návštěvnosti soubory cookies. Více informací naleznete v Zásady ochrany osobních údajů a Pravidla webu