Přejít na obsah
  • Vytvořit účet

Gran Turismo 5


AngerCZ

Recommended Posts

  • Odpovědi 4,8k
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Nejvíc přispívající

Nejvíce příspěvků v jednom dni

Nejvíc přispívající

těším se,jako šílenec nejezdím a rychlý jsem..i když mám obavu jako u Race07 z public serveru kde se to bije hlava nehlava..snad jsou ty penalizace dotaženy k dokonalosti a člověk se vyhne zbytečným nepříjemnostem,opřený někde o svodidlo :D a ještě k té damage,opotřebování pneu a jiné věci co dělají simulaci simulací,podle mě to bude podobné jako u PSP verze,vše se časem uvolní s vyšším levelem?řiď ať je líp ... PSN nick newmi666 ... p.s. na "green hell" za deště paráda,od GTR2 určitě změna,už se nemůžu dočkat

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

http://www.lensoftruth.com/?p=24784 analýza fps mezi forza 3 a GT5....forza jede jak po másle 60 fps, GT5 bohužel ne....a navíc dost snímků je trhaných. A opět, vytýkají zejména v diskuzi dole hrozné stínování na autech (není to jen něco, co není hezké...ale ono je to přímo hnusné píšou :-) )
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Můžeš jim tam jít poradit....:-) Já osobně ohledně toho stínování a trhaného pohybu očekávám patch. Zajímalo by mne, kolik konzolí se díky GT5 prodalo. Znám pár lidí, co o nákupu PS3 kvůli GT5 uvažovali....ale ejhle...po včerejšku do toho nejdou. Ono dát pomalu 9k kvůli jedné hře s tímto hodnocením.....+ si připočtěme volant, který by se hodil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

První dojmy, pozor dlouhý elaborát a budu taky dost kritický:

Ovládání: Každý zná překombinovaná menu předchozích GT ale tohle je vrchol. Další spousta hejblátek a tlačítek, kolečkem neopustíte menu ale pouze se přesunete na Cancel, což je další krok navíc. Všechno se hrozně dlouho nahrává i po instalaci, navíc menu nereagují ihned a tak mám z ovládání dost rozporuplný pocit. Když vyhrajete auto, tak dostanete "ticket", přes který si auto vyzvednete, což jsou další tři kroky navíc. GT Mód je starý zkostnatělý známý se svými Sunday Cupy místo dynamické kariéry, kterou si určitě spousta lidí přála. Licence se opět hrajou s napevno zapnutými asistenty, co má tohle proboha společného s naučením ovládání auta?

Grafika: GT už dávno není svatým grálem ale na dobrém okruhu a s dobrými auty je to stále krásná podívaná. Chvályhodné je aktivní nasvětlení, změny denní doby a počasí. Rovněž 16 aut na trati najednou je perfektní věc, z toho mám už pocit jako z pořádného závodu. Nové jsou kouřové efekty, kouř se objevuje naprosto přirozeně na místech, kde má a pokud se nejedná o velmi náročnou scénu, tak se i pomalu rozplývá a dokonce je odfukován větrem! V náročných scénách, kde je třeba ulevit grafice ale mizí podstatně rychleji a dost nepřirozeně. Bohužel auta na popředí kouřových efektů a vodní tříště mají rozkostičkované hrany, a to tak, že dost. Nově jsou tu čáry od gumujících kol, které na trati zůstávají i v dalších kolech. Vydali se cestou aktivních stínů, což má svoje pozitiva. Pokud náročnost vykreslované scény dovoluje, stíny jsou i vyhlazené ale i tak je vidět těch pár vrstev. Má to ale i svoje negativa, pokud přijde náročnější scéna, stíny se scvrknou na 1/0 a rozkostičkují jako běda. Textury silnice a okolí jsou z úhlu rozmazané, mipmapping prostě u toho starého grafického čipu nefunguje tak, jak by si člověk představoval. Hra běží v pseudo-full HD rozlišení 1280x1080p a z toho je pak pomocí výkonného upscaleru v PS3 rozpočítávána jak na staré skleněné telky do SD tak i do polovičního HD 720p. Tím, že snížíte rozlišení, tedy hře nijak nepomůžete k tomu, aby vylepšila grafiku. Bohužel, narozdíl od předchozích verzí hra nedokáže tak pevně udržet 60 snímků za vteřinu, občas se objeví i rozpad (tearing) obrazu jelikož hra nedělá v-sync. Méně znatelné při závodění, více v replayích. Antialiasing je použit jenom 2x a rescale obrazu tomu taky nepomáhá, takže zubaté hrany, různé mihotání v opakujících se strukturách (ploty, mřížky chladiče apod.) je viditelné. Podle mě autoři chtěji z PS3 ždímat něco, na co prostě není stavěná a na co nemá paměť ani grafický procesor. Bylo jasné, že Sony bude chtít dělat z GT5 hlavní tahák a že hodně tlačí na fullHD rozlišení zrovna u tohoto titulu. Jenže podle mě se měli vydat cestou rozlišení 720p a spousta problémů by tam neexistovalo, protože by to PS3 stíhala a obhájila by tak pozici graficky konzistentní, hladce a fotorealisticky vypadající hry. To se bohužel nestalo.

Auta: Hra je v tomhle trochu rozvdvojenou osobností. Vývojáři v Polyphony Digital si zadali nelehký úkol, navnadili nás Prologem, ve kterém jsou všechna auta špičkově vymodelovaná včetně interiérů, počet polygonů, ve kterém PS3 exceluje, nastoupal někam k půl miliónu na auto a takhle vymodelovaná auta jsou něco nádherného. Všechny detaily jsou v geometrii, žádné textury, ve Ferrari F40 vidíte skrze zadní mřížku a skleněný odvětrávaný kryt motoru každý kabel ke svíčce, prostě nádhera. Laky na karoseriích jsou reálně počítané enginem, nejsou to žádné textury. Tyhle auta si říkají "Premium" a rozhodně představují naprostou grafickou špičku a není žádná hra ani na PC, kde by modely byly lepší. Bohužel takových aut je jen kolem 200 z celkového počtu 1031. Zbytek jsou do puntíku převzaté modely z PS2/GT4, které si říkají "Standard" a je to hodně vidět, navíc kdo si přivykl na pohled z interiéru auta jako já, tak se mu bude dost těžko znovu jezdit s bradou u silnice a dvěma budíky přes obrazovku, protože staré kousky prostě nemají modelovaný interiér. Tisícovku aut je třeba brát taky s rezervou, protože nejmíň 200 z toho představují různé drobné varianty Subaru Impreza, Mitsubishi Evo, Nissanu Skyline nebo Mazdy RX-7. Vůbec nechápu rozhodnutí autorů neudělat Bugatti Veyron, Lamborghini Countach nebo RUF jako jediný zástupce Porsche ve hře Místo toho udělali špičkově vymodelované Suzuki Swift a Capuccino a spoustu dalších aut, u kterých bych to rozhodně oželel. Opět nedostali licenci na Porsche, tu vlastní exkluzivně EA a přeprodává ji jenom komu chce, Polyphony Digital k takovým šťastlivcům nepatří. Oproti GT4 tu ale máme Ferrari, Lamborhini a Bugatti. Našince zamrzí absence aut jako jsou Ferrari F355, F50, Testarossa, 275GTB, Lamborhini Diablo, modelů ///M od BMW, které mohly být zastoupeny aspoň E30tkou a E46tkou jako premium (ano, je standard). Premium BMW jsou akorát Z4, M3 E92 a E60 M5, věci jako například Audi Quattro S1 skupiny B nebo Škodovky tam vůbec nehledejte.

Tratě: Tady je jednoznačně vidět, že horší grafikou tratí si GT ulevuje na výkonu, aby mohlo použít super modely aut. Což je někdy až moc vidět. Zatímco některé nově modelované městské trati jako Madrid, Řím nebo Londýn jsou graficky moc pěkné, tak je ve hře spousta tratí, které jsou pouze snůškou fádních ploch, špatných textur a dvourozměrných kartonových sprajtů pro stromy, navíc stromy jsou takových druhů, které nikdo v životě neviděl a k pocitu realističnosti to rozhodně nepřidá. Bohužel vypustili i některé velmi podařené tratě z GT4 a klasiky jako je Midfield, El Capitan, Citta Di Aria a to je opravdu věčná škoda. Je tu nově vymodelovaný Nürburgring včetně nového okruhu pro F1 a spojených variant, Le Mans, Monza a nový virtuální okruh Cape Ring s futuristickou smyčkou (estakáda, která vás protočí dokolečka o patro výše) ale ani ty ačkoliv nově modelované nejsou žádná grafická orgie, třeba Forza má uvěřitelnější detaily a zeleň kolem trati a ačkoliv grafické provedení aut a trati také dost kolísá kus od kusu, tak mi v tomhle připadá podstatně konzistentnější.

Fyzika: To nejdůležitější na celé hře je fyzika. Hra má nový fyzikální model, důkladně přepracovaný nejen proti GT4 ale i proti Prologue z roku 2008. Auto se ovládá daleko přirozeněji, není to ukázka extrémní nedotáčivosti z GT4 ani pocit jízdy na ledu z Prologue, auto dává ve hře člověku jasně znát, kde je hranice přilnavosti, bere v úvahu setrvačnost a váhu auta. Nedotáčivost lze dobrzdit a korigovat, ne jako v GT4 že už zbývalo jen zavřít oči. Přechod do smyku i jeho ovládání je daleko přirozenější než kdy jindy. Hodně se zlepšily reakce na brzdění, spousta aut je při brzdění nervózní tak, jak to známe ze života. Auta už lze i převrátit. Mezi jednotlivými auty a koncepcemi FF/FR/MR/RR jsou opravdu hmatatelné rozdíly. Celkově je ale model zaměřen spíše na simulaci pocitů, hra řeší spíš pohyb auta po povrchu a drobné reakce místo opravdového počítání fyziky všech čtyř nezávisle pracujících kol a jejich zavěšení. Nejvíc je to znát při dopadu po skocích, kdy auto dopadne na silnici bez reakce asi jako šutr do písku. Občas přetáčivost přichází příliš brzy a když se to stane ve chvíli, kdy auto nemá ani pořádné otáčky (driftem skoro na volnoběh?), působí to dost divně. Zlepšené jsou kolize ale stále to není ideální a s adekvátní reakcí. Model poškození je spíše srandovní, nestálo to za to úsilí. Co se týče konzolových her, je to určitě špička a základy skutečné jízdy tam opravdu jsou. Hra vás učí včas a na správných místech brzdit, trefovat apex a ideální průjezd zatáčkou ale jsou aspekty a detaily fyziky, které třeba LFS nebo iRacing má zvládnuté podstatně lépe. Určitě bych ale neporovnával ani se Shiftem, ani s Forzou nebo s Dirtem, to jsou proti GT arkády jak vyšité.

Inteligence soupeřů: Trochu zapracovali ale marná sláva, staré rutiny pořád fungují a soupeři jezdí svůj vláček po ideální stopě, navíc s nima není moc zábavy a většinu závodů vyhrajete jako nic na první pokus. Nejezdí na hraně a nebojují s fyzikou tak jako vy, není tu správný pocit soupeření. Bourají do vás a vy můžete do nich, všechny staré finty fungují. Online jsem ještě nezkoušel, poreferuji později.

Zvuk: Hra má svůj typický jazz-lounge soundtrack a jelikož mám takovou hudbu rád a hodí se mi ke graficky čistému a elegantnímu prostředí jejích menu, tady ode mě nebude žádná kritika. Co se týče hudby při hře nebo replayích, tu mám vypnutou. Zvuky aut jsou tak o polovinu lepší než bývaly ale stále to není žádná sláva. Autoři použili opět třísamplový vzoreček, takže auto má volnoběh, pak slyšíte ten zpomalený šumozvuk nasamplovaný někde u 3000 otáček a nakonec je to zakončené samplem z 5000 otáček zrychleným až do mrtva k osmi. Zní to jako vysavač a i takový Viper 2006, který měl v Prologue zvuk desetiválce ze skutečného auta, má najednou bůhvíproč naprosto neodpovídající zvuk šestiválce, Bugatti Veyron zvuk desetiválce úplně z jiného auta a osmiválce ani nechtějte slyšet, není to žádná symfonie, jen sbírka nepovedených samplů. Tohle k autům hodně patří a hodně to zamrzí, zvukové inženýry od Polyphony Digital bych vyhodil na hodinu za jejich zkostnatělý a nekreativní přístup.

Pro volant jedu dneska na chalupu takže dojmy sdělím později. Už teď ale vím, že si ze hra je jistým zklamáním pro ty, kdo si mysleli, že v PD trochu změní koncept, myšlení, celkovou úroveň a vyrovnanost hry po všech stránkách a po šesti letech vyjdou s bombou. Bomba to rozhodně není. Za ty peníze ale rozhodně stojí, je to megarozsáhlý autosvět pro všechny, kdo mají auta rádi.

Já už teď vím, že si budu setsakramentsky vybírat (premium auta s pěkným zvukem, pár dobrých tratí) a budeme zase s kámošema jezdit time trialy na Nordschleife a splitscreen závody pro dva všude možně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

a dá se to teda hrát v pohodě na gamepadu,volant nemám a ani ho nechci pořizovat ...

Da,dokonce lip jak ostatni gt

To redbaron: dik za recenzi,az se dostanu domu tak napisu par vyhrad,pokud ti to nebude vadit,at to mame z vic pohledu:)

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Redbaron: no hlavne doufam ze se k nam pridas na online. Jinak se da rict ze ve vetsine vecech souhlasim. Jenom k te AI bych rekl ze me prijde rozhodne lepsi.. ano sice je to takovej ten klasickej vlacek ale kdyz uz se s nejakym souperem dostanes do souboje tak alespon me prislo ze tady fakt probiha nejaky souboj o pozici a nekdy sem byl az prekvapenej jak byli agresivni. Zvuky sem az do sve registrace na GTP a cteni tvych prispevku neresil :D Ted uz vim ze neco zni fakt spatne ale par fakt peknych zvuku se tady najde (GTR, ISF, Gallardo, Murcielago). Jeste uvidime co prinesou patche. Za me je to takovych 87%

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

RedBaron ... to jsi zkopiroval z nejaky Xkrabice Forza Funsite ne??? Tak strasny to teda neni :DDD

Já se na Gran Turismo těším celejch těch šest let, pětku Prologue jsem hrál naposled minulej tejden a tuhle hru prostě miluju. Forzu jsem nikdy nehrál. Bohužel ta hra se svými autory stárne a kostnatí a to není dobře. Doufám, že dojde k obměnám ve vývojářském týmu, protože třeba zvuky aut jsou příšerné a krásný zvuk auta je nejméně polovina zážitku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takzeeee,par postrehu to red baron

Co se tyce zvuku,standart auta opravdu nic moc,ale ty premia...treba takovy nascar a.nebo isf,ci rally specoal,to je rafost poslouchat.Co se tyce sampionatu sunday cup,plne mi to vyhovuje.To co jsem nenavidel byla dinamicka.kariera ve forze.Ja chci auta a podniky stridat a ne si vybrat jeden a ten pak pul dne ject...takze volna ruka v tomhle mi vyhovuje.A co se tyce garaze,tak u kazdeho zavodu ke v pravo dole ilonka garaze kde po kliknuti te to prenese k autum a navic uz vyfiltrovanych pro dany event...takze myslim ze to lip zvladnout neslo.Asi jsi ji prehlidl;)

Ten tiket je taky super,protoze ho mizes nekomi darovat a on si ho pak vyzvedne a bude keho...auto pak uz nedarujes.To je dle me super napad.

Jinak vicemene souhlasim,treba trate se mi libi,ale.mrzi me absence starsich,hlavne z dvojky.Neubylo by jich kdyby vydaly dlc...

Z meho pohledu tak 9z10ti,nad standart auty mhourim oko,serou me,ale porad je to gt a zavodeni nema chybu.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

okej , takže můj první dojem je v celku dobrej :) když jsem tu četl co o tom lidi píšou tak sem se docela bál co mi to vlastně přijde , ale já jsem naprosto spokojenej :) a hodně se mi líbí ty motokáry , to je fakt pěkný zpestření :) co se týče stínů a standart cars tak je sice pravda , že to PD mohly promáknout trochu víc , každopádně se na tom nestaví svět , aspoň pro mě teda ne . Jak už tu někdo řekl , přece si nekupuju GT5 abych jezdil s nějakýma plečkama ze standart , ale abych jezdil ve Ferrari a podobných exotických kárách :) Vyšlo mě to na 17OO ale jsem šťastnej člověk :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to ti to došlo teď? jak je to možný, myslel jsem že pošťačka chodí ráno.. :( odkud jsi? já už jí mám určitě v kolín na poště ale oni mi jí nedají, nejdřív to rozvážejí a až pak to jde zpět na vyzvednutí :( idioti

njn peklo, od 15h si pro to pak muzes prijit

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidej se do diskuze

Můžete přidat přidat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte úcet, přihlašte se.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním..   Odstranit formátování

  Only 75 emoji are allowed.

×   Váš odkaz byl automaticky načten a vložen..   Zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vymazat obsah

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Vytvořit...

Důležitá informace

Tento web používá k poskytování služeb a k analýze návštěvnosti soubory cookies. Více informací naleznete v Zásady ochrany osobních údajů a Pravidla webu