Přejít na obsah
  • Vytvořit účet

Linux - diskuze


Bedbord

Recommended Posts

Založil jsem toto téma, protože jsem si všimnul, že pár lidí na foru používá jako os Linux.

tak pište jaký máte distro a proč jste si ho vybrali a plusy mínusy vašeho distra

a tak povšechně o Linuxu atd :)

- tak já začnu: používám Ubuntu 7.10 skoro od jeho vydání. Dostal jsem komp do pokojíčka a nechtěl jsme používat XP a chtěl jsem vyzkoušet nějaký jinej os ... asi po tejdnu rozhodování mezi Mandrivou, Suse, Ubuntu a dalšíma distrama jsem se rozhodl pro Ubuntu hlavně kvůli ubuntu foru, který je prostě dokonalý.

+ úplně jednoduchá instalace a všechny problémy s hw sem rozběhal asi za den

- flash v FF.. hrozně moc to zabírá ramku .. ale novou verzí ubuntu a FF3.0 to má bejt v cajku ale to mi až tak nevadí páč nejsem maniak do Youtube :)

EDIT: další + je insalace programů .. jen si vyberu program z nabídky a kliknu naistalovat a ono se to samo naistaluje a můžu to hnedka spustit bez nustnosti restartu

PLS NEPIŠTE SEM PŘÍSPĚVKY TYPU: WIN FŮJ , LINUX IS BEST atd ... dík :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 3 weeks later...

Sorry, vím že tohle je starej topic, ale stejně mám jednu otázku. pořád mi vrtá hlavou jak na Linuxu běžej hry jesi tam dou Windowsacky hry nebo sou nějaky spacialni... Další dotaz je na to jesi kdybych rozdělil HDD na dva, jesi by se to hodně hádalo kdyby byly XP/Linux, asi jo zejo ? A na Linux není na to hrozně málo programů atd ??? Protože co já tak koukám, tak toho na Linux moc nevidím... :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sorry, vím že tohle je starej topic, ale stejně mám jednu otázku. pořád mi vrtá hlavou jak na Linuxu běžej hry jesi tam dou Windowsacky hry nebo sou nějaky spacialni... Další dotaz je na to jesi kdybych rozdělil HDD na dva, jesi by se to hodně hádalo kdyby byly XP/Linux, asi jo zejo ? A na Linux není na to hrozně málo programů atd ??? Protože co já tak koukám, tak toho na Linux moc nevidím... :D

Takže pár odpovědí:

Hry: Linux má svoje vlastní hry, rozohdně jich není takový počet a nejsou tak kvalitní jako u OS Windows, zato jsou ovšem open-source. Pokud by jsi nutně chtěl Win hry, dá se v Linuxu taky lecos naemulovat, ovšem je s tím docela práce.

HDD: Ano, šlo by to.

Programy: Naopak. Linux má ohomné množství volně stažitelných balíčků. Pouze programy, které znáš z Windowsu zde třeba nejsou - mají svou alternativu, ale poslední dobou mnoho vývojářů vydává Win programy i pro Linux.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Dave

emulace win her a programu prez nativni linux programy:

Cedega(není volně stažitelná ale da se sehnat na torrentech)-Přímo na hry a emulace je na tolik dokonala ze s Nvidia kartou dosahnes stejnymu vykonu jako ve Windows...

Wine(není to emulátor, WINE je totiž implementace Microsoft Windows API pro UNIXy)-Je přímo na na win aplikace ale aj na hry :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

^

HDD: Ano, šlo by to.

to opravdu jde? ...ja jen, ze linux nepouziva FAT32, takze disk jde rozdelit na dva oddily s ruznymi tabulkami?:blink:

btw ja zatim linux nepouzivam a i kdyz na nej slysim chvalu ze vsech stran, oproti widlim ma porad jednu zasadni nevyhodu a to jeho rozsireni...

bohuzel windows zaplavily svet a tim padem se stali standardem pro vetsinu vyvojaru... jinak s vama souhlasim, ze linux je urcite lepsim OS, oproti windows rozhodne zna pojmy optimalizace a stabilita, navic si ho muzete upravovat podle svych potreb a to takovym zpusobem, ze jeho confenim muzete stravit zbytek zivota :)

...kazdopadne zcernani obrazovky u ilegalni kopie windowsu rozhodne pro linuxare znamena vice uzivatelu open source OS... a tim padem vetsi rozsireni linuxu, tak nezapomente podekovat microsoftu :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zkoušel jsem pár distribucí(Mandriva, Fedora, Kubuntu, Ubuntu) ze všeho nejvíc mi vyhovuje Mandriva + KDE, jsem naprosto spokojený vše řádně funguje(jak jinak - linux:)), pár programů bych uvítal, ale většinou se najde náhrada(QIP - Kopete, AIMP - Amarok) a když ne tak je tu VMware... jinak mě linux naprosto vyhovuje...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

[;340774']^

to opravdu jde? ...ja jen' date=' ze linux nepouziva FAT32, takze disk jde rozdelit na dva oddily s ruznymi tabulkami?:blink:

btw ja zatim linux nepouzivam a i kdyz na nej slysim chvalu ze vsech stran, oproti widlim ma porad jednu zasadni nevyhodu a to jeho rozsireni...

bohuzel windows zaplavily svet a tim padem se stali standardem pro vetsinu vyvojaru... jinak s vama souhlasim, ze linux je urcite lepsim OS, oproti windows rozhodne zna pojmy optimalizace a stabilita, navic si ho muzete upravovat podle svych potreb a to takovym zpusobem, ze jeho confenim muzete stravit zbytek zivota :)

...kazdopadne zcernani obrazovky u ilegalni kopie windowsu rozhodne pro linuxare znamena vice uzivatelu open source OS... a tim padem vetsi rozsireni linuxu, tak nezapomente podekovat microsoftu :D[/quote']

1) ano, heh, asi jsi nikdy nezkousel fdisk/qparted/partition magic a nerozdeloval sis disk na logicke/extended partition.. To by jsi jinak vedel, ze kazda partition muze mit svuj FS/velikost..

2) ze vetsina vyvojaru se uchyluje k windows? Dle toho jakych vyvojaru.. Ano komercni aplikace vznikaji stale pod widle - hry.. (pritom nevim proc, kdyz je jasne dokazane, ze vase graficka karta dosahne vetsiho vykonu v linuxu.. ), ale pro linux je stnd. v repozitarich okolo 5mil. a vice aplikaci.. tudiz bych netvrdil kam se vyvojari uchyluji.. Navic serverove aplikace jasne vedou na linuxu..

Ale mas pravdu, ze ve skolach se pracuje s widlema, na firemnich pc vetsinou take panuje windows.. Ale treba v ceske narodni knihovne bezi vsude linux ;) (asi vedi proc..)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

^mas pravdu, nikdy jsem nerozdeloval disk na vic partitionu (se 2 diskama jsem to nikdy nepotreboval).. ale spis me prekvapilo, ze jdou ruzny casti disku ruzne naformatovat, to jsem vazne netusil

jinak jeste k ty podpore... ja netvrdil, ze je pro windows vic aplikaci(to mozna ani neni pravda) ...ale jde o to co se povazuje za standard

linux nemuze zarucit 100% splehlivost ve vsech bezne pouzivanych programech(rikej jim treba komercni :)), nebo 100% kompatibilitu souboru vytvorenehych ve widlich... windows ano, protoze vetsinou jsou pro ne primarne vytvoreny...

to co se snazim rict je, ze kdybych chtel v soucasny dobe pouzivat pocitac, kde by byl nainstalovany linux, neobesel bych se bez windowsu jako alternativniho OS

jinak to co tady pisu, pisu za predpokladu, ze se bavime o beznych uzivatelych, tak do toho neplet servery... o nich sice moc nevim, ale kamarad, ktery dela administratora linux srveru tvrdi, ze tam jsou unixove systemy cislo jedna, widle ze se muzou jit zahrabat :)

btw ohledne lepsiho vykonu grafickych karet to nebude az tak jednostranny... bohzel pro linuxare.. vetsina vlajkovych spolecnosti, ktere vyrabi graficke karty se opet ridi standardem, kuprikladu nvidia uzce spolupracuje s microsoftem a jejich DX10 a diky tomu bude vetsina jejich karet vyuzvat nove pokrocile graficke technologie jen za pouziti DirectX ...mozna, ze castecne proto dosahuji graficke karty na linuxu vetsiho vykonu, protoze nevyuziji jejich cely potencial s openGL, ale to jenom hadam..

proste vsechno je to o zkur*eny politice a hamtění:roll:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 3 weeks later...

To by mě teda zajímalo jak šlapou pod OS-Linuxem win hry nebo jestli se dají spustit např.Counter-Strike Source On-Line šlapal by???

Chci si v nejblyžší době nainstalovat další OS nejlépe mandriva-linux-one-2008-spring-KDE-int-cdrom-i586 českou verzi a tu seženu kde?

A jak je to s dostupností ovládačů pro OS-Linux jsou na něj dostupné všechny ovládače od nejstarších po nejnovější?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

[;340925']^mas pravdu' date=' nikdy jsem nerozdeloval disk na vic partitionu (se 2 diskama jsem to nikdy nepotreboval).. ale spis me prekvapilo, ze jdou ruzny casti disku ruzne naformatovat, to jsem vazne netusil

jinak jeste k ty podpore... ja netvrdil, ze je pro windows vic aplikaci(to mozna ani neni pravda) ...ale jde o to co se povazuje za standard

linux nemuze zarucit 100% splehlivost ve vsech bezne pouzivanych programech(rikej jim treba komercni :)), nebo 100% kompatibilitu souboru vytvorenehych ve widlich... windows ano, protoze vetsinou jsou pro ne primarne vytvoreny...

to co se snazim rict je, ze kdybych chtel v soucasny dobe pouzivat pocitac, kde by byl nainstalovany linux, neobesel bych se bez windowsu jako alternativniho OS

jinak to co tady pisu, pisu za predpokladu, ze se bavime o beznych uzivatelych, tak do toho neplet servery... o nich sice moc nevim, ale kamarad, ktery dela administratora linux srveru tvrdi, ze tam jsou unixove systemy cislo jedna, widle ze se muzou jit zahrabat :)

btw ohledne lepsiho vykonu grafickych karet to nebude az tak jednostranny... bohzel pro linuxare.. vetsina vlajkovych spolecnosti, ktere vyrabi graficke karty se opet ridi standardem, kuprikladu nvidia uzce spolupracuje s microsoftem a jejich DX10 a diky tomu bude vetsina jejich karet vyuzvat nove pokrocile graficke technologie jen za pouziti DirectX ...mozna, ze castecne proto dosahuji graficke karty na linuxu vetsiho vykonu, protoze nevyuziji jejich cely potencial s openGL, ale to jenom hadam..

proste vsechno je to o zkur*eny politice a hamtění:roll:[/quote']

Jako "normalnimu" userovi by ti teda mel stacit:

internet (IM, prohlizec, mail...)

Office (dokumenty, tabulky..)

nejaka ta hra (unreal tournament, mafia apod..)

hudba

filmy/tv karta..

^^ zde nevidim duvod, co by melo byt problem, pro internet - Firefox, ci Opera - stejne jako u windows, pro ICQ pidgin, pro mail treba thunderbird (opet i pod windows), hra - na linuxech klidne spustis Mafii i Unreal Tournament a spoustu dalsich her, viz. nize.., hudba - neni problem, linux ma lepsi prehravace - Amarok - nez windows.. pristupovat a zapisovat na windows disky samozrejme take muzes.., filmy - VLC (je taky na windows..), tv karta taktez nedela problemy, Office? Jednak lze - pomerne slozitou cestou - emuloval Microsoft Office, anebo si nainstalujes OpenOffice, ktery ma plnou zpetnou kompatibilitu s MS Office, tudiz nevidim problem.. Jake dalsi komercni formaty? ZIP? RAR? 7ZIP? Vse jede.. nevim, co jsi konkretne mel na mysli..

OpenGL? A kdo rika ze na linuxu neni?(je, dokonce nativne) To same s DirectX.. (sice nejede na plny vykon to je pravda)

Ja windows na PC nemam a taky jsem clovek.. A to jsem dokonce narocny PC uzivatel..

BTW, zde mas aplikace z MS Window$, ktere jedou pod linuxem.. neni jich malo, myslim, ze si tam kazdy najde svoje.. http://appdb.winehq.org/appbrowse.php

BTW2, zde jsou programy pro windows a k nim alternativy pro linux.. uvidis ze jich neni malo, ze alternativ je vzdycky vice.. Takze ani neni duvod vybirat si windwos programy v linuxu.. http://linuxappfinder.com/alternatives

Tak mi rekni, co normalnimu uzivateli muze ve windows chybet..

Nize jsem napsal i stranku s hrama..

Linuxoveho SW je imho dost.. Zde je jen jedna ceska DB (rozhodne to neni vsechno.. )

 Software  ([b][u]10575[/u][/b])   
[size="1"]  JÁDRO [4] 
 OKENNÍ MANAGERY [38] 
 INTERNET [1010] 
 SÍTĚ [588] 
 OFFICE [440] 
 AUDIO & VIDEO [1151] 
 GRAFIKA [556] 
 HRY [1008] 
 HRAČKY [10] 
 VÝUKA [79] 
 BEZPEČNOST [522] 
 TISK [77] 
 VĚDA [168] 
 VÝVOJOVÉ NÁSTROJE [467] 
 DATABÁZE [300] 
 EMULÁTORY [130] 
 KNIHOVNY [634] 
 UTILITY [3205] 
 MOBILNÍ [102] 
 OSTATNÍ [86][/size]

To by mě teda zajímalo jak šlapou pod OS-Linuxem win hry nebo jestli se dají spustit např.Counter-Strike Source On-Line šlapal by???

Chci si v nejblyžší době nainstalovat další OS nejlépe mandriva-linux-one-2008-spring-KDE-int-cdrom-i586 českou verzi a tu seženu kde?

A jak je to s dostupností ovládačů pro OS-Linux jsou na něj dostupné všechny ovládače od nejstarších po nejnovější?

Databaze her, co jedou na linuxu jsou zde: http://appdb.winehq.org/appbrowse.php?iCatId=2 a http://games.cedega.com/gamesdb//

Counter Strike Source jede v poho, jestli on-line nevim, podivej se.. (tak jsem se jeste podival a steam jede.. akorat nejede, kdyz je nainstalovan na ntfs..)

http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=3731

CZ Mandrivu najdes zde: http://www.mandrivalinux.cz/download

Doporucuji tuhle stranku zkouknout: www.linux.cz a http://linuxappfinder.com/alternatives

Ovladacu je hafec, co to znamena vsechny? Tezko bude mit vsechny.. Zadny OS nema vsechno..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Lidi stahuju Ubuntu...tak mi pakkdyztak poradite s instalaci?:D

Jasny, ale myslim, ze nebude treba.. instalace je v cestine a je lehci nez instalace nejakeho programu ;) Jen klikas na dalsi, pripadne vybiras nejake volby, jako je rozlozeni klavesnice apod..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník
Toto téma je nyní uzavřeno, a proto není možné odpovídat.
×
×
  • Vytvořit...

Důležitá informace

Tento web používá k poskytování služeb a k analýze návštěvnosti soubory cookies. Více informací naleznete v Zásady ochrany osobních údajů a Pravidla webu