Přejít na obsah
  • Vytvořit účet

Televize pro PS4/PS5


Karel Kobliha

Recommended Posts

ono to je easy. staci si hlidat par parametru.

1. typ panelu - VA vs IPS

a.) VA - kdyz se budes na tv divat vic ze strany, bude dochazet ke zhorseni obrazu. naproti tomu pokud sledujes tv primo naproti sobe, vyhoda je v mnohem lepsim dynamickem kontrastu. lepsi cerna.

b.) IPS - kdyz se budes na tv divat vic ze strany, nebude dochazet ke zhorseni obraru. naproti tomu pokud sledujes tv primo naproti sobe, nevyhoda je v mnohem horsim dynamickem kontrastu. cerna je spis seda.

takze si ujasni odkad budes sledovat tv a podle toho se rozhodni.

2. typ podsviceni - DIRECT LED vs EDGE LED

a.) DIRECT LED - podsviceni je vedene po celem panelu, tudiz je rovnomerne, bez "map a fleku" (je to vzdy ta lepsi varianta)

b.) EDGE LED - podsviceni je vedene z okraju panelu pomoci "zrcadel" do cele plochy panelu. nikdy nedocili rovnomerneho podsviceni a jsou videt jakoby bile velke fleky. pri nejake tmavsi scene to jde trochu videt. pro me je to vzdy ta horsi varianta podsviceni.

3. 8bit vs 10bit panel

kazdy pixel (u full hd 1920 pixelu horizontalne a 1080 pixelu verktikalne) je tvoreny ze 3 subpixelu - RGB. to znamena, ze kazdy pixel se sklada z jednoho dilku R (red aka cervena), G (green aka zelena), B (blue aka modra) a ty se rozsvecuji a zhasinaji a spravnym namixovanim tvori vyslednou barvu a obraz, jako kdyz si malir micha barvy.

kdyz mas 8mi bitovy panel, tak kazdy R-G-B subpixel dokaze vykouzlit 256 odstinu sve barvy. tzn. 256*256*256= dohromady umi 16777216 barev.

kdyz mas ale 10ti bitovy panel, tak kazdy subpixel dokaze vykouzlit az 1024 odstinu sve barvy. tzn. 1024*1024*1024= dohromady umi 1073741824.

takze 8bit - neco pres 16 milionu barev vs 10bit neco pres 1 miliardu 73 milionu barev. je jasne ze 10bit vykouzli "lepsi" podivanou.

a pozor - na HDR potrebujes 10bit panel. cimz se dostavame k poslednimu bodu.

4. HDR

dneska je spousta norem pro hdr (hdr 10, hdr 10+, hdr+, dolby vision atd.) jsou to jen marketingove "hlasky" ruznych druhu vyrobcu. nijak se tim netrap. ty potrebujes vedet, jak moc je tva tv schopna hdr zobrazit. aby tv byla schopna zobrazit hdr opravdu verohodne, je dulezite aby splnila 2 body.

ty dva body jsou 10ti bitovy panel a svitivost 1000 cd/m2.

tu svitivost ale splnujou jen premiove televize, ktere stoji od 30ti vys (a to vetsinou jen ve vyprodejich, jinak mnohdy i 50 tisic). nemusis ale zoufat. i televize s horsi svitivosti dokazou hdr efekt zobrazit a neurazit. moje tv ma svitivost kolem 450ti cd/m2 a neni to zadna hruza. vzdy plati prima umera - cim vyssi svitivost, tim lepsi vysledny hdr obsah.

zde dva odkazy, kde se daji vycist parametry jednotlivych tv..

https://www.displayspecifications.com

https://www.rtings.com/

zaverem jeste muzes popremyslet jakou uhlopricku a zda 50hz nebo 100 hz panel. tohle uz si musis posoudit sam.

snad se mi podarilo nejak v kostce objasnit problematiku pri vyberu nove tv :) koneckoncu je to "stroj" co s nama nejakou dobu pobude a je dobre jej vybrat peclive.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 1,7k
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Nejvíc přispívající

Nejvíce příspěvků v jednom dni

tak 9005 v 55 uhlopricce je jasna volba, ale ani ve 49 palcu neurazi. sam jsem ji chtel a doted me s*re, ze jsem si ji nekoupil. pak jeste tady vhodne alternativy. treba ten samsung ma docela vysoke HDR. zas ale jen 50hz panel. 9005 od sony jasne vitezi - navic direct led podsviceni a zony s lokalnim stmivanim.

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/464871f3a

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Junior Moderators

Já mám tu 9005 v 55" úhlopříčce a jsem nadmíru spokojený, mám ji asi od května za 30K, ale dostal jsem jako dárek Sony outdoor kameru v hodnotě asi 4000.

Jinak teď nedávno 5.9. vypustilo Sony aktualizace pro televize.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Xe9005 v tom datartu je teď super kauf

 

Tu LG nebrat... jen vocas preferuje úhly před kvalitou. Navíc je to falešná 4k..má podřadný RGBW panel.

 

Hňup by hrál a koukal na to při hraní z boku.

https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/uk6300

Moudrý člověk kouká z moudrého úhlu a oželí úhly a radši vybere VA panel, který má větší kvalitu (černou černou, lepší homogenitu podsvícení, lepší kontrast...)

Ta Sony, jak píšou kluci, je fajn.  https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900e

 

Zase bacha....nižší Sony mají taky většinou ty IPS panely

před 21 hodinami, Anubis1 napsal:

V tech všech udajich aby se prase vyznalo :-) uz me to neba hledat nejakou kloudnou TV do 20k :-( Vsichni delaj od jednoho modelu X ruznejch variant a rozdil skoro zadnej. Chci to na hrani, jelikož jinej zdroj 4k rozliseni nemam tak se asi na milou TV vyseru a budu hrat na Full HD jako doted, nez moje stara TV umre.

Pokud chceš TV na hraní, kupuj VA a sleduj co nejnižší input lag.

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu6900  - toto je TV, která je u nás označována jako UExxNU7022

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 15. 9. 2018 at 10:49, ctwereczz napsal:

ono to je easy. staci si hlidat par parametru.

1. typ panelu - VA vs IPS

a.) VA - kdyz se budes na tv divat vic ze strany, bude dochazet ke zhorseni obrazu. naproti tomu pokud sledujes tv primo naproti sobe, vyhoda je v mnohem lepsim dynamickem kontrastu. lepsi cerna.

b.) IPS - kdyz se budes na tv divat vic ze strany, nebude dochazet ke zhorseni obraru. naproti tomu pokud sledujes tv primo naproti sobe, nevyhoda je v mnohem horsim dynamickem kontrastu. cerna je spis seda.

takze si ujasni odkad budes sledovat tv a podle toho se rozhodni.

2. typ podsviceni - DIRECT LED vs EDGE LED

a.) DIRECT LED - podsviceni je vedene po celem panelu, tudiz je rovnomerne, bez "map a fleku" (je to vzdy ta lepsi varianta)

b.) EDGE LED - podsviceni je vedene z okraju panelu pomoci "zrcadel" do cele plochy panelu. nikdy nedocili rovnomerneho podsviceni a jsou videt jakoby bile velke fleky. pri nejake tmavsi scene to jde trochu videt. pro me je to vzdy ta horsi varianta podsviceni.

3. 8bit vs 10bit panel

kazdy pixel (u full hd 1920 pixelu horizontalne a 1080 pixelu verktikalne) je tvoreny ze 3 subpixelu - RGB. to znamena, ze kazdy pixel se sklada z jednoho dilku R (red aka cervena), G (green aka zelena), B (blue aka modra) a ty se rozsvecuji a zhasinaji a spravnym namixovanim tvori vyslednou barvu a obraz, jako kdyz si malir micha barvy.

kdyz mas 8mi bitovy panel, tak kazdy R-G-B subpixel dokaze vykouzlit 256 odstinu sve barvy. tzn. 256*256*256= dohromady umi 16777216 barev.

kdyz mas ale 10ti bitovy panel, tak kazdy subpixel dokaze vykouzlit az 1024 odstinu sve barvy. tzn. 1024*1024*1024= dohromady umi 1073741824.

takze 8bit - neco pres 16 milionu barev vs 10bit neco pres 1 miliardu 73 milionu barev. je jasne ze 10bit vykouzli "lepsi" podivanou.

a pozor - na HDR potrebujes 10bit panel. cimz se dostavame k poslednimu bodu.

4. HDR

dneska je spousta norem pro hdr (hdr 10, hdr 10+, hdr+, dolby vision atd.) jsou to jen marketingove "hlasky" ruznych druhu vyrobcu. nijak se tim netrap. ty potrebujes vedet, jak moc je tva tv schopna hdr zobrazit. aby tv byla schopna zobrazit hdr opravdu verohodne, je dulezite aby splnila 2 body.

ty dva body jsou 10ti bitovy panel a svitivost 1000 cd/m2.

tu svitivost ale splnujou jen premiove televize, ktere stoji od 30ti vys (a to vetsinou jen ve vyprodejich, jinak mnohdy i 50 tisic). nemusis ale zoufat. i televize s horsi svitivosti dokazou hdr efekt zobrazit a neurazit. moje tv ma svitivost kolem 450ti cd/m2 a neni to zadna hruza. vzdy plati prima umera - cim vyssi svitivost, tim lepsi vysledny hdr obsah.

zde dva odkazy, kde se daji vycist parametry jednotlivych tv..

https://www.displayspecifications.com

https://www.rtings.com/

zaverem jeste muzes popremyslet jakou uhlopricku a zda 50hz nebo 100 hz panel. tohle uz si musis posoudit sam.

snad se mi podarilo nejak v kostce objasnit problematiku pri vyberu nove tv :) koneckoncu je to "stroj" co s nama nejakou dobu pobude a je dobre jej vybrat peclive.

 

Já bych pouze doplnil:

5. Input lag

To je hodnota odezvy televize, jiným slovem když pohneš páčkou za jak dlouho ten výsledek bude viditelný. Měříme ji v ms (milisekundy) a všeobecně platí tím nižší hodnota tím lépe. Pro hraní je ideální se dívat pod 30ms více bych asi nebral, berte v potaz že při zaplém HDR a 4K je input lag ještě o něco vyšší.

Co se týče Hz tak pokud TV slouží primárně na hraní stačí 50 Hz, ale jka píšou kluci TV je investice na delší dobu, učitě se rád podíváš na nějaký nový film a je rozhodně lepší jsi připlatit a koupit 100 Hz (u uhlopříčky 50 palců a výše je to téměř nutnost)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně tak...100hz na hraní není nutnost, protože konzole běží většinou do 60fps (až teď Xbox One X dostal podporu 120fps)

100hz se hodí na PC hraní ve 120fps nebo na film pro toho, kdo je citlivý na 3:2pulldown a vadí mu telecine judder (skoro nikdo nepozná rozdíl 50hz a 100hz ... filmoví maniaci to poznají, protože u 120hz panelů je 5:5 pulldown ...každý snímek zůsťává zobrazen stejný čas -120 děleno 24 se rovná 5 -vyjde celé číslo)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rozdíl mezi 60hz panelem, kterej 60fps content neumí interpolovat vejš a 120hz panelem, kterej 60fps materiál interpoluje do 120fps.

Ano, je to ostřejší, ale přináší to artefakty, takže ti, co se vyznají, tak většinou interpolaci (motion flow, automotion plus, trumotion a podobný hovadiny) vypínají

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

motion flow musíš mít vypnutý nebo na true cinema, aby film nevypadal jako telenovela. U her je to taky nežádoucí, protože to navyšuje brutálně input lag a hlavně to dělá takový artefakty okolo hejbajících se věcí ... a navíc to zaškobrtne občas. Když máš motion flow vypnutý, tak je to super

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Junior Moderators

celkem slušná nabídka je na czc

https://www.czc.cz/samsung-ue55nu8002-2018-138cm/234259/produkt

k TV xbox one s zdarma. Jinak 100Hz TV a na RTINGs dobre hodnocena na gaming. input lag 17.8ms v 4K

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • Martinoslav changed the title to Televize pro PS4/PS5

Přidej se do diskuze

Můžete přidat přidat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte úcet, přihlašte se.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním..   Odstranit formátování

  Only 75 emoji are allowed.

×   Váš odkaz byl automaticky načten a vložen..   Zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vymazat obsah

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Vytvořit...

Důležitá informace

Tento web používá k poskytování služeb a k analýze návštěvnosti soubory cookies. Více informací naleznete v Zásady ochrany osobních údajů a Pravidla webu